5 netradičných hier, ktoré rozvíjajú detskú inteligenciu

5 netradičných hier, ktoré rozvíjajú detskú inteligenciu

Existujú ešte vôbec hry, ktoré by vaše deti nehrali? Zaujať deti hrami nie je vôbec jednoduché. Po nejakom čase ich hra prestane baviť, stratia pozornosť, trpezlivosť ale i radosť z nej. Úlohou hier nie je len zábava. Pomocou hier si deti cibria svoju pamäť, predstavivosť, výrečnosť alebo motoriku. Pripravili sme pre vás a vaše ratolesti niekoľko zaujímavých hier, ktoré si môžete vyskúšať nielen doma. Sledovať, ako sa deti učia, rozmýšľajú a rozvíjajú sa pri hrách je pre rodiča tou najkrajšou odmenou.

 

Vaše deti sa môžu hrať napríklad na slepú babu

Zdroj: Wellness Hotel Patince

 

1. Hra Architekti

Architekti predstavujú veľmi zaujímavú hru, ktorá deti bude nielen baviť, ale zároveň si precvičia prsty aj mozgové závity. Dajte deťom potrebný materiál, vysvetlite im princípy a nechajte ich baviť sa. Všetku svoju energiu vložia do hry a vy budete žasnúť, aké sú šikovné a dômyselné.

 

Vek hráčov: mladšie aj staršie deti

Počet hráčov: 2 až 20

Trvanie: do 20 minút

Potreby: vrecko špagiet, marshmallows a gumové medvedíky – všetko podľa počtu hráčov.

 

Pravidlá a princíp:

VEŽA:

1.) Deti rozdelíme podľa počtu na rovnako veľké skupinky. Každá skupinka bude potrebovať jeden stôl. Ak nemáte k dispozícii stoly, môžu deti stavať na zemi alebo na podložkách, napríklad v podobe kníh.

2.) Každá skupinka dostane nasledovné: 3 marshmallows, 5 špajdlí, 10 gumových medvedíkov. (Je dôležité dodržať počty a férovosť. Ak jedna skupinka vyčerpá svoj materiál, nesmie dostať nový)

3.) Úlohu detí je v určenom čase vytvoriť čo najvyššiu vežu na svojom stole alebo podložke. To všetko iba za pomocou materiálov uvedených v bode č. 2.

Ďalším dôležitým faktorom je stabilita – veža musí vydržať stáť aspoň 10 sekúnd (bez držania).

4.) Po vypršaní časového limitu vyhodnoťte veže podľa spomenutých kritérií a vyhláste víťaza.

MOST:

1.)  Deti sú opäť rozdelené do skupín a dostanú stôl/podložku.

2.) Ich úlohou je v určenom čase vytvoriť, čo najdlhší most medzi dvoma stolmi/podložkami. To všetko iba za pomocou špagiet, marshmallows a gumových medvedíkov (počty ostávajú rovnaké)

3.) Po vypršaní časového limitu vyhodnoťte mosty podľa spomínaných  kritérií a vyhláste víťaza.

 

 

Postaviť vežu pri hre Architekti môže dať zabrať naozaj každému

„Postaviť vežu znie ako hračka. Zabrať dá však aj dospelákom.”

 

2. Neboj sa povedať áno

Vek hráčov: staršie deti s dozorom

Počet hráčov: 2 – 100

Trvanie hry: do 2 hodín

Špeciálne potreby: zoznam úloh – ten, ktorý je napísaný nižšie alebo si môžete vytvoriť vlastný.

Na hru Yesman nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky, ani dlhú prípravu. Hra je určená na rozvoj strategického myslenia a zodpovednosti. Odpovedzte aj na tie najbizarnejšie otázky ÁNO a stihnite ich splniť v časovom limite čo najviac.

Pravidlá a princíp:

Hra sama o sebe nie je nijako náročná. Najťažšie je pozbierať odvahu a nájsť guráž pustiť sa do zadaných úloh. Úlohy si môžete vymyslieť sami, alebo nami pripravený zoznam prispôsobiť svojim potrebám. Tieto úlohy potom rozdáte napísane na papieri skupinkám (ideálne je, keď je v každej skupine 6 ľudí). Odporúčame prideliť do každej skupiny jedného sprievodcu, ktorý bude dohliadať na to, aby súťaž prebiehala férovo.

Hru vyhráva skupina, ktorá splní za vytýčený čas najväčší počet úloh. Prispôsobte úlohy nielen veku súťažiacich, ale aj priestorom, v ktorých sa bude súťažiť. Deti si hru môžu zahrať počas grilovačky či letnej párty na záhrade.

Zoznam úloh, ktoré môžete použiť:

1) Zohnať aspoň 5 ľudí na spoločnú fotku (2 body)

2) Doniesť vodu/kávu neznámemu človeku. (1 bod)

3) Zaspievať hymnu na zastávke / v reštaurácii. (3 body)

4) Zohnať reklamné predmety z najbližšieho podniku. (2 body)

5) Vymeniť krabičku zápaliek za čo najdrahšiu vec. (1-3 body, podľa úspešnosti)

6) Zistiť program kina v meste na najbližší týždeň (2 body)

7) Urobiť 3 dobré skutky. (3 body)

8) Zistiť, koľko rokov má starosta / primátor vášho mesta. (1 bod)

9) Zahrať si (a vyhrať) kameň, papier, nožnice s cudzím človekom. (2 body)

10) Presvedčiť cudzieho človeka, že sa poznáte od mala. (3 body)

 

Používanie internetu je počas hry zakázané.

 

Povedať áno na veci, ktoré by sme bežne nespravili môže byť naozaj náročné

Odpovedzte áno aj na tie najbláznivejšie výzvy.

 

3. Hra plepletené ruky Tiringa

Vek hráčov: Všetky vekové kategórie

Počet hráčov: 2 až 50

Trvanie hry: Do 10 minút

Potreby: všetkých päť prstov na rukách

Tiringa je hra, ktorá precvičuje motoriku. Nejde o nič ťažké, hrať ju môžete aj v aute, cestou na wellness do Patiniec. Vyskúšajte si hru s vašimi deťmi a zistite, kto je šikovnejší. Hra je skvelá na rozvoj motoriky, sústredenia a vytrvalosti. O čo vlastne ide?

Pravidlá a princíp:

Vytvoríme dvojice. Prvý hráč pevne spojí obe ruky – prsty vzájomne prepletie a ruky otočí dovnútra, ako znázorňuje fotografia. Druhý hráč sa postaví čelom proti. Tento hráč ukáže na ľubovoľný prst prvého hráča. Dôležité je, aby naň naozaj len ukázal, no nedotýkal sa ho svojou rukou. Gratulujeme! S najväčšou pravdepodobnosťou ste zdvihli iný prst.

Jednoducho ste oklamali svoj vlastný mozog. Hru môžete opakovať kým sa vám nepodarí robiť automatické pohyby. Človek si pri tejto hre precvičí okrem pozornosti a postrehu aj svoj mozog. Uvidíte, že nie je ľahké, ovládať mozgom vlastné prsty, keď ich máte v neprirodzenej polohe.

 

Skúste si prepliesť ruky podľa hry Tiringa

Prsty prepletiete a ruky dáte do vnútornej polohy.

4. Hra s názvom Na trhu v Bezi – Bezo

Vek hráčov: Nepodstatný, zabavia sa všetky vekové kategórie

Počet hráčov: 3 až nekonečno

Dĺžka: Do 10 minút

Príprava: Bez prípravy

Čo by ste si mohli dovoliť kúpiť na trhu, ak by ste museli vycestovať na ďalekú expedíciu? Hra rozvíja všímanie si maličkostí, pozornosť  a trpezlivosť. Keď deti odhalia princíp, budú sa chytať za hlavu a pýtať sa, ako im to mohlo tak dlho trvať.

Pravidlá a princíp:

Ešte pred začiatkom hry sa opýtajte, či niekto z hráčov hru nepozná. Ak by ju niekto poznal, hra nebude zábavná.

Bez vysvetľovanie vedúci hry povie: „Pán učiteľ ide na trh do Bezi-Bezo, čo si z trhu prinesie?“ Všetci hráči navrhnú tovar, ktorý si myslia, že je pri expedícii dôležitý. Pri každej odpovedi reaguje vedúci buď. „Ty môžeš ísť s ním!“ alebo „Ty bohužiaľ nemôžeš na trh do Bezi-Bezo.“ Hráči skúšajú rôzny tovar dovtedy, kým nepochopia logiku hry. Tí ktorí si pôjdu do Bezi-Bezo pre mačky, bundu, ponožky, helmu, atď. Vyhrajú, pretože predmety neobsahujú písmená I ani O (trh „bez I, bez O“). Naopak tí, ktorí si budú chcieť v Bezi-Bezo kúpiť oblečenie, rukavice či overal, odídu s dlhým nosom. Hra testuje dôvtip vašich detí a logické myslenie.

 

Vyberte sa na trh Bezi – Bezo

Zdroj: Wellness Hotel Patince

 

5. Bomba a štít

Vek hráčov: Všetky vekové kategórie

Počet hráčov: 3 až nekonečno

Dĺžka: Do 30 minút

Príprava: Bez prípravy

Naozaj zábavná naháňačka, pri ktorej sa nielen zadýchate, ale aj kvalitne nasmejete.

Každý hráč si potichu určí svoju „bombu“ a „štít“, čo sú dvaja rozliční hráči. Za bombu a štít si môžete zvoliť kohokoľvek, nesmiete to však nikomu povedať. Keď sa povie TERAZ a hra začne, musíte sa stále snažiť byť v blízkosti svojho “štítu”, zároveň sa však držať čo najďalej od svojej “bomby”. Ak stojíte priamo za svojím štítom, bomba vás nemôže nijako ohroziť.

Hra sa dokáže vyvíjať  veľmi zaujímavo, pretože hráči si určujú  štít a bombu na základe ich preferencií. Môže sa tak stať, že moja bomba si ma vyberie za svoj štít. Zaručujem vám, že v takom prípade budete mať o zábavu postarané nielen vy, ale aj všetci ostatní hráči.

V istom momente vedúci hry zakričí STOP. Ak ste príliš blízko svojej bomby (vzdialenosť je na vás, my používame 2m), a zároveň nie ste skrytý za štítom, vypadávate z hry. Počas jednej hry sa štíty a bomby nesmú meniť. Hra si vyžaduje aj fyzickú námahu, ktorú však deti zbožňujú. Okrem toho musia myslieť strategicky a plánovať akciu dostatočne dopredu. Rozvíjate tak ich motoriku a schopnosť rýchlo reagovať na podnety.

Poznáte tieto netradičné hry? Zahrajte sa a zabavte sa v aute, doma alebo na záhradnej párty.

Môžeme vám zaručiť, že to bude kvalitne a príjemne strávený čas. Okrem zábavy sa budete spolu učiť, poznávať a rozvíjať svoje schopnosti. Aká je vaša obľúbená hra s deťmi?

 

Chcete byť informovaní o novinkách a zľavách ako prvý? Prihláste sa do nášho

Povedali o nás

Prijemny oddych, ochotny peronal, chutne jedlo. Vyborny bazen, masaze a procedury. Deti sa vyblaznia :-) Izby su na slovenske pomery dost priestranne. Odporucam.

Peter

Zobraziť všetky recenzie

Priestranný vodný svet, ústretoví personál, ľahká dostupnosť, možnosť aj bezlepkovej stravy, odporúčam.

Senta

Zobraziť všetky recenzie

Bolo super :-D

Iveta

Zobraziť všetky recenzie

V hotelu jsem byla ubytována jen na 2 noci v rámci služební cesty a vše bylo naprosto perfektní. Milý personál, pokoje čisté. Naprosto vyhovující. Všem děkuji za milé přivítání. Lucie

Lucie

Zobraziť všetky recenzie