Milujete atmosféru Provensálska? Zažite ju aj na Slovensku

Milujete atmosféru Provensálska? Zažite ju aj na Slovensku

Slnkom zaliata časť juhovýchodného Francúzska je známa a obľúbená po celom svete. Nie každý má ale možnosť navštíviť ju, či už z finančných alebo časových dôvodov. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako vytvoriť provensálske kúzlo vďaka podmanivým farbám aj u vás doma. Provensálsko ale môžete zažiť aj u nás v Patinciach.

Boli ste už niekedy v Provensálsku? Možno nie, ale určite túto časť Francúzska poznáte aspoň z filmov alebo seriálov a tiež ako obľúbený štýl bývania. Obľubu Provensálska majú na svedomí príjemne hrejivé slnko, svieži vánok, opojná vôňa levandule a nezabudnuteľné intenzívne farby.

Aj nás v Patinciach Provensálsko doslova okúzlilo. Je to dané aj tým, že sme najjužnejšie položenou obcou na Slovensku a milujeme preto slnko a všetko, čo je s ním spojené. Už dlhšiu dobu u nás majú veľký úspech najrôznejšie procedúry pod jednotným názvom Kúzlo Provensálska, ktoré spája vôňa a liečivé účinky levandule. Olej z tejto drobnej rastliny s fialovými kvetmi sa často využívajú aj v medicíne – pomáha napríklad v prípade svalových kŕčov a bolestí, používa sa ako hojivý prostriedok na poranenie kože a ako antiseptikum.

Všetky farby Provensálska – ako ich dostať do domu?

Levanduľa je neodmysliteľne spojená práve s Provensálskom. Niekedy tak môžeme mať pocit, že provensálsky štýl je hlavne o bielej farbe a fialovom motíve levandule, ale nie je tomu tak. Je plný ďalších farieb – sýto žltej, olivovo zelenej, najrôznejších motívov okrovej a modrej. Pokiaľ sa chcete cítiť doma ako v Provensálsku, nezabudnite na ne.

Sýto žltá

Žltá farba, často s nádychom oranžovej, je v interiéri odrazom intezívneho slnečného svitu, ktorý je charakteristický pre oblasť Provensálska. Žltá sa tu objavuje napríklad aj na slnečnicových poliach.

Pokiaľ si chcete i vy priniesť domov slnečné lúče, stavte na žlté textílie – dekoratívne vankúše, obrus, závesy. Odvážnejší môžu doplniť robustný drevený stôl žltými stoličkami. Váš interiér sa hneď rozžiari.

Levanduľové pole a slnečnice

Zdroj: Pixabay.com

 

Odtiene okrovej

Pre juhovýchodnú časť Francúzska je typická zaujímavo sfarbená pôda. Môže za to oker, ktorý sa tu ťažil v oblasti Vaucluse pri mestečku Roussillon. Tamojšie domy hrajú vďaka neďalekému nálezisku okru všetkými farbami – od svetlo žltej po temne vínovú. Ťažilo sa tu viac ako pätnásť odtieňov.

Do vášho interiéru môžete okrovú a ďalšie príbuzné farby vniesť tapetami, farebnou stenou alebo medenými predmetmi. Obývačku alebo spálňu zútulní aj tehlová stena. Farby okru dodajú vášmu domovu teplo.

Roussillon Francúzsko

Zdroj: Pixabay.com

 

Olivovo zelená

Ďalšou farbou, ktorá nesmie v provensálskom interiéri chýbať, je zelená farba. V oblasti je prítomná vďaka pestrej flóre, dominuje farba olivovníkov. Motívy olivového lístia a plodov sa hojne objavujú aj na provensálskych suveníroch.

Zelená v interiéri musí pôsobiť prirodzene. Domov ju dostanete prostredníctvom veľkých živých rastlín v kvetináči, ktoré sa v poslednej dobe opäť stávajú dôležitým prvkom interiérového dizajnu. Môžete si kúpiť aj pravý olivovník v kvetináči, ale postačia aj klasické stredomorské bylinky, ktoré váš domov skrášlia a prevoňajú.

Južné Francúzsko Puget

Zdroj: Pixabay.com

 

Odtiene modrej a fialovej

Silné zastúpenie majú v provensálskom interiéri aj odtiene modrej, od jemne azúrovej až po levanduľovo fialovú. Fialová respektíve ultra fialová farba bola dokonca vybraná inštitútom Pantone ako farba roku 2018. Urobíte dobre, ak sa objaví aj vo vašom interiéri.

Odtiene modrej odrážajú farbu tunajších vôd. More na Azúrovom pobreží je plné farieb. Podmanivo tyrkysová je ale v niektorých častiach aj rieka Verdon. Ak sa chcete vždy cítiť pozitívne a oddýchnuto, odtiene modrej vám doma vytvoria psychickú pohodu.

Rieka Verdon vo Francúzsku

Zdroj:Pixabay.com

 

Provensálsko na Slovensku

Nechcete doma nič meniť alebo na to nemáte čas a napriek tomu sa chcete aspoň na pár dní cítiť ako v Provensálsku? Príďte k nám do Patiniec. Pre veľký úspech už piaty rok pripravujeme v našom wellness hoteli pobyt s nádychom Provence. Vôňa levandule vás bude sprevádzať celým tematickým pobytom, ktorý sa uskutoční prvý májový víkend.

Blahodárne účinky našej termálnej vody, ochutnávka levanduľového čaju, levanduľové zákusky, očarujúci francúzsky film, trh s nádychom Provensálska s výrobkami a ochutnávkami od lokálnych producentov, neďaleký prístav s Marina barom – to všetko a mnoho ďalšieho prispeje k vášmu dokonalému odpočinku. Okrem tohto všetkého sa každý hosť môže tešiť na darček.

Ak milujete Provensálsko a túžite po dokonalom romantickom víkende, určite nás kontaktujte.

 

Povedali o nás

Prijemny oddych, ochotny peronal, chutne jedlo. Vyborny bazen, masaze a procedury. Deti sa vyblaznia :-) Izby su na slovenske pomery dost priestranne. Odporucam.

Peter

Zobraziť všetky recenzie

Priestranný vodný svet, ústretoví personál, ľahká dostupnosť, možnosť aj bezlepkovej stravy, odporúčam.

Senta

Zobraziť všetky recenzie

Bolo super :-D

Iveta

Zobraziť všetky recenzie

V hotelu jsem byla ubytována jen na 2 noci v rámci služební cesty a vše bylo naprosto perfektní. Milý personál, pokoje čisté. Naprosto vyhovující. Všem děkuji za milé přivítání. Lucie

Lucie

Zobraziť všetky recenzie