Najlepšie tipy na cyklovýlety po Južnom Slovensku z Patiniec

Cyklovýlety z Patiniec

Prišli ste na pobyt do Patiniec? Okrem dokonalého relaxu v bazénoch a saunách si môžete užiť zábavné aktivity, ako kŕmenie sumcov či plavbu po Dunaji. Na športovcov sme však určite nezabudli. Cyklistika v posledných rokoch naberá na popularite a nie je sa čomu čudovať. Nádherné výhľady spojené s príjemnou fyzickou záťažou sú vítaným relaxom a oddychom od každodenných povinností. Prinášame vám tipy na výlety z Patiniec po okolí, ktoré by ste si mali rozhodne vyskúšať.

Nepodceňte prípravu

Predtým ako sa rozhodnete vyraziť na cyklotúru, poriadne si skontrolujte výstroj. Nie je nič horšie, ako tlačiť bicykel niekoľko kilometrov kvôli tomu, že ste si zabudli zbaliť sadu na opravu defektov. Noste preto so sebou na každý výlet pumpu na dofúkanie kolesa, nálepky na opravu defektu a montážnu sadu. Potrebujete pomôcť s bicyklami? Na recepcii nájdete pumpu aj ďalšie príslušenstvo. Ak ste si nepriniesli vlastný bicykel, máte možnosť vypožičania na recepcii.

Dunajská Cyklotrasa alebo Eurovelo 6

Dunajská cyklotrasa patrí medzi tie najväčšie cyklistické výzvy, na ktoré môžete v rámci Európy naraziť. Táto trasa vedie od Atlantiku až k čiernemu moru, pričom pretína celú Európu. Ak by ste sa ju rozhodli precestovať celú, prešli by ste 10 krajín a urazili cestu dlhú 4632 km. Samozrejme, takýto výlet si vyžaduje dostatok času a nemalú fyzickú kondíciu. Prečo si ale nevyskúšať prejsť aspoň jej časť?

 

Jednou z 10 krajín, ktoré táto cyklotrasa pretína, je totiž aj Slovensko. Na našom území vedie cyklotrasa od Bratislavy smerom do Budapešti, okolo Slovensko – Maďarských hraníc. V Patinciach  považujeme túto cyklotrasu za skvost nášho regiónu. Lužné lesy, neustála prítomnosť našej najväčšej rieky Dunaja a perfektne upravené cyklochodníky robia z tohto úseku Dunajskej cyklotrasy veľmi vyhľadávanú destináciu.

 

Medzi najobľúbenejšie trasy patria cyklotrasa Komárno – Patince – Kravany nad Dunajom. Spoznajte dedinky a mestečká ako Komárno, Iža, Radvaň nad Dunajom, Moča či Kravany nad Dunajom zo sedadla bicykla. Viac ako 30 km prejdete z veľkej časti po príjemnej hrádzi.

Cyklochodníčky pre spoločné bicyklovanie

 

Z Patiniec do Komárna

 

Medzi obľúbené trasy patrí Patince – Komárno. V Komárne môžete zosadnúť z bicykla, užiť si krásne Nádvorie Európy a ďalšie atrakcie. Oddýchnite si na dobrom obede alebo kávičke a vychutnajte si všetky farby nádvoria. Z Komárna môžete prejsť mostom do maďarského Komáromu, kde sa nachádza slávna Monoštorská pevnosť. Vašou ďalšou možnosťou je výlet na Novú Stráž, čo je dedinka, ktorú nájdete na západ od Komárna.

 

Na bicykloch dosiahnete spoločnú výhru s deťmi

 

Na návšteve u južných susedov

Vďaka blízkosti hraníc od nás môžete vyraziť spoznávať nielen krásy južného Slovenska, ale aj blízkeho Maďarska. V priebehu posledných rokov sa počet cyklotrás v našom okolí rapídne zvýšil, vďaka čomu sa počas mnohých výletov dokážete úplne vyhnúť autám. Z Patiniec môžete navštíviť maďarské dedinky Ako Dunaalmás, Szomód či Baj. Odporúčame návštevu maďarského mesta Tata a jeho gotického hradu, za ktorým cestujú turisti zo všetkých kútov krajiny. Otvorený je od mája do septembra od 10:00-18:00.

 

Niečo pre skúsených cyklistov

Nebojíte sa výziev? Vyskúšajte si cyklotrasu z Komárna do Kolárova. Trasa má dĺžku 17,3 km a pedálovať budete cez hrádzu vedúcu v blízkosti rieky Váh. Prevezte sa krásnou Národnou prírodnou rezerváciou Vrbina s chránenými rastlinami či zvieratami. Zosadnite v Kolárove a prejdite sa po okolí vodného mlyna, ktorý obsahuje aj zaujímavú expozíciu o vodnom mlynárstve. Kedysi tu vyrábali siete pomocou vzácnych pletacích strojov. Siete sa následne vyvážali do celého sveta. Určite oceníte prácu vtedajších majstrov. Vodný mlyn je dnes kompletne zrekonštruovaný a jeho areál je skvelým miestom na piknik s deťmi.

Na bicykloch si môžete zájsť aj k jazierku

 

Objavte krásy Slovenska na bicykli

Ak máte chuť na nenáročný poldenný výlet, Dunaj pre vás poskytuje ideálnu príležitosť. Z Patiniec môžete vyraziť oboma smermi –  na východ aj na západ. Smerom na západ môžete dopedálovať až do Komárna, zatiaľ čo na východe na vás čakajú malé dedinky a minimum ľudí. Rozhodnutie je len na vás. Pripravte si prilbu, opaľovací krém, pokrývku hlavy, dostatok tekutín a vyrazte za dobrodružstvom!