Tip na výlet: Zaujímavosti Komárna

radnica_komarno

Mesto Komárno leží na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom, na sútoku dvoch našich najväčších riek, Dunaja a Váhu. Patrí k najstarším mestám na Slovensku, veď prvá písomná zmienka o ňom siaha až do roku 1075. Toto strategické územie bolo dôležité už od čias Rímskej ríše a mimoriadne prosperovalo v období stredoveku. Dnes už mesto nemá taký veľký politický význam, ale stále sa v ňom zachovalo množstvo významných pripomienok jeho niekdajšej slávy

Urobte si celodenný výlet do Komárna a objavte historické zaujímavosti a príjemnú atmosféru tohto slovenského mesta. Čo by ste mali vidieť v Komárne?

 

Nádvorie Európy

Nádvorie Európy patrí k najkrajším námestiam v Komárne a širokom okolí. Unikátne stavebné dielo architektov z Ateliéru Európa v Komárne nie je pamiatkou z histórie, hoci na ňu odkazuje. Stavby na novom námestí, ktoré má rozlohu 6 500 m2, reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre rôzne oblasti Európy. V strede námestia stojí funkčná kópia pôvodnej studne, ktorá stála do roku 1878 na Hlavnom námestí pred komárňanskou radnicou. Nájdete tu aj prvú komárňanskú synagógu a sochy rôznych osobností. Európske námestie je celoročne voľne prístupné verejnosti.

 

nadvorieeuropy_komarno

 

Komárňanská radnica

Hneď pri Nádvorí Európy môžete obdivovať aj budovu radnice. Pôvodnú radnicu postavili v roku 1725, no už v roku 1763 ju celú zničilo zemetrasenie. Aj keď ju o niekoľko rokov obnovili, opakujúce sa zemetrasenia ju viackrát opäť zničili. Radnicu v dnešnej podobe postavili podľa návrhu architektov Gorstenbergena a Arvého v roku 1875.

Radnicu si choďte pozrieť o 10., 12., 14. alebo 16. hodine. Vtedy sa z nej ozýva husársky pochod a na veži môžete zbadať postavičku husára, ktorá vyjde z dvierok.

 

komarno_radnica

 

Komárňanská pevnosť

Pevnosť v Komárne je jedna z najväčších a najvýznamnejších pamiatok svojho druhu na Slovensku. Vo svojej dobe bola najväčšou a najsilnejšou obrannou stavbou rakúsko-uhorskej monarchie. Svojimi rozmermi a zachovalosťou je unikátom európskeho formátu. 

K miestu sa jednoducho dostanete autom a bez problémov zaparkujete. Ak sa do Komárna vyberiete na bicykli, pevnosť leží priamo na cyklotrase. Prehliadku pevnosti možno z dôvodu bezpečnosti návštevníkov absolvovať výlučne so sprievodcom v určených otváracích hodinách

 

DCIM/101MEDIA/DJI_0830.JPG

 

Rímske lapidárium

Rímske lapidárium je pevnosť s valom na severnej strane mesta. Nachádzajú sa tu náhrobné kamene a nálezy z rímskych opevnení pri Dunaji. Okolo lapidária sa tiež môžete poprechádzať po valoch.

Rímske lapidárium je súčasťou podunajského múzea. Otvorené je od začiatku júna do konca augusta. Vstupné je 1 € pre dospelých a 0,5 € pre deti. Pred lapidáriom je obrovské parkovisko. Priamo v areáli sa nachádza aj reštaurácia. 

 

DCIM/101MEDIA/DJI_1658.JPG

 

Podunajské múzeum

Milovníci histórie, archeológie či prírody si prídu na svoje v Podunajskom múzeu. Múzeum má vo svojich zbierkach viac než 130-tisíc predmetov a tvorí ho viacero expozícií. Pred hlavnou budovou múzea stojí socha Móra Jókaiho.

Okrem expozícií v hlavnej budove múzea môžete navštíviť aj vysunuté expozície v Komárne (Obrazáreň, Rímske lapidárium, Zichyho palác) alebo v blízkom okolí (Roľnícky dom Martovce). Otváracie hodiny jednotlivých budov sa oplatí skontrolovať na stránke múzea.

 

podunajskemuzeum_komarno

 

Bazilika sv. Ondreja

Bazilika sv. Ondreja sa nachádza rovno pri dvoch budovách Podunajského múzea. Je to najväčší chrám v Komárne. Väčšinou sú otvorené prvé veľké dvere, takže sa dá pozrieť aj dnu. 

Na skok do wellness

Z Komárna je to len 16 kilometrov, 16 minút cesty autom alebo hodina na bicykli do Wellness Hotela Patince****, kde si po objavovaní pamiatok môžete dopriať relax v termálnej vode. Celoročne vás privíta najväčší krytý bazén s atrakciami na Slovensku, saunový svet a wellness s ponukou masáží. Vďaka bohatej ponuke aktivít a animačnému programu si na svoje príde celá rodina.

 

 

Vianočný pobyt 2022
197€ osoba / 2 noci
Mikulášsky pobyt 2022
175€ osoba / 2 noci
Medzisviatkový pobyt 2022
175€ osoba / 2 noci
Silvestrovský pobyt 2022
395€ osoba / 3 noci

Povedali o nás

Prijemny oddych, ochotny peronal, chutne jedlo. Vyborny bazen, masaze a procedury. Deti sa vyblaznia :-) Izby su na slovenske pomery dost priestranne. Odporucam.

Peter

Zobraziť všetky recenzie

Priestranný vodný svet, ústretoví personál, ľahká dostupnosť, možnosť aj bezlepkovej stravy, odporúčam.

Senta

Zobraziť všetky recenzie

Bolo super :-D

Iveta

Zobraziť všetky recenzie

V hotelu jsem byla ubytována jen na 2 noci v rámci služební cesty a vše bylo naprosto perfektní. Milý personál, pokoje čisté. Naprosto vyhovující. Všem děkuji za milé přivítání. Lucie

Lucie

Zobraziť všetky recenzie