Výlety v okolí

Iža Kelemantia

Boli to práve Rimania, ktorý postavili prvú pevnosť na ľavom brehu Dunaja v Iži. Ide o najväčšiu a najchýrnejšiu pamiatku z rímskej doby na Slovensku. Stavba tejto pevnosti bola mimoriadne náročná, pretože Rimania takmer všetok stavebný materiál museli prepraviť loďami z druhého brehu Dunaja. Areál dnes vystupuje len nepatrne v okolitej plochej krajine ako nízka štvorcovitá vyvýšenina a od roku 1990 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Areál Kelemantie je celoročne voľne prístupný verejnosti.

 

 

Nádvorie Európy

je názov pre unikátne stavebné dielo architektov z Ateliéru Európa v Komárne. Stavby na novom námestí, ktoré má rozlohu 6 500 m2, sú v štylizovanej forme a reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy. V strede námestia sa nachádza funkčná kópia pôvodnej studne, ktorá stála do roku 1878 na Hlavnom námestí, pred komárňanskou radnicou. Európske námestie je celoročne voľne prístupné verejnosti.

 

Komárňanská pevnosť

je jedna z najväčších a najvýznamnejších pamiatok svojho druhu na Slovensku. Vo svojej dobe bola najväčšou a najsilnejšou obrannou stavbou rakúsko-uhorskej monarchie. Svojimi rozmermi a zachovalosťou je unikátom európskeho formátu. V bastióne VI. sa nachádza verejnosti prístupné Rímske lapidárium. Prehliadku Pevnosti z dôvodu bezpečnosti návštevníkov je možné absolvovať výlučne len so sprievodcom.  Viac informácií na www.pevnost.komarno.eu

 

 

Podunajské múzeum

Milovníci histórie, archeológie či prírody si prídu na svoje v Podunajskom múzeu, ktoré sa nachádza v Komárne. Múzeum tvorí viacero expozícií. Okrem expozícií v hlavnej budove múzea môžete navštíviť aj vysunuté expozície v Komárne (Obrazáreň, Rímske lapidárium, Zichyho palác) alebo blízkom okolí (Roľnícky dom Martovce). V súčasnosti má múzeum 6 stálych expozícií a eviduje vo svojich zbierkach viac než 130-tisíc predmetov. Viac informácií nájdete na www.muzeumkn.sk

 

 

Plávajúci lodný mlyn v Kolárove

je posledným exemplárom plávajúceho mlyna a jediným lodným mlynom na Slovensku. Vedie k nemu 86m dlhý most, ktorý sa považuje za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. V mlyne sídli Múzeum vodného mlynárstva. Vodný mlyn je umiestnený na mŕtvom ramene Dunaja. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky. Loďky sú väčšie, ako boli na pôvodných plávajúcich mlynoch.
Otváracie hodiny múzea sú počas letnej sezóny (1.5.-15.10.) od 9:00 do 22:00 hod. a počas zimnej (16.10.-30.4.) sezóny od 12:00 do 22:00 hod. Prehliadka s prednáškou trvá 30 min. Vstupné 2€/ dospelá osoba, 1€/deti, študenti, dôchodcovia.

 

 

Vyhliadkové plavby

Marina Patince je východiskovým bodom na organizovanie pravidelných vyhliadkových plavieb po Dunaji výletnou loďou Wellness 1. Na lodi sa môžete občerstviť nealkoholickými a alkoholickými nápojmi. Loď má kapacitu 75 osôb. Zaujímavé sú aj fakultatívne výlety s možnosťou prehliadky okolitých miest, či ochutnávky vína. V prípade záujmu Vám zabezpečíme plavby a výlety podľa Vášho želania.

Cena:

  • dospelá osoba 8 €
  • dieťa do 12 rokov 4 €
  • dieťa do 6 rokov zdarma

 

 

Hvezdáreň v Hurbanove

Ľudia, ktorí sa zaujímajú o vesmír či hviezdy by určite nemali vynechať návštevu najstaršej Slovenskej ústrednej hvezdárne v historickom parku v centre Hurbanova. Hlavný objekt hvezdárne tvorí dvojpodlažná budova s veľkou a malou sklenenou kupolou. Hvezdáreň je verejnosti prístupná nielen v noci počas pozorovania nočnej oblohy, ale aj cez deň.  Viac informácií nájdete na www.suh.sk.

 

 

Návšteva Ostrihomu

Poloha Patiniec neďaleko maďarských hraníc ponúka široké možnosti výletov a voľnočasových aktivít aj u našich južných susedov. Do mesta Ostrihom, ktoré leží na druhej strane Dunaja, sa dostanete peši zo Štúrova. Súčasný Most Márie Valérie, ktorý spája Slovensko s Maďarskom, je náhradou pôvodného mosta z 15. storočia. V súčasnosti slúži ako jedna z trás pre peších.